Przewodnik Krynica Morska
- 11 atrakcji
Północna część Polski proponuje swoim turystom naprawdę przepiękne miejsca. Ten region kraju okazuje się być szczególnie silnie odwiedzany w okresie letnim, kiedy wody morza bałtyckiego i piaszczyste plaże są alternatywą prawdziwego, błogiego wypoczynku. Jedną z miejscowości, którą śmiało uznać można za jeden z często wybieranych kurortów morskich, jest Krynica Morska. Miasto usytuowane jest w południowo-wschodniej części brzegu Zatoki Gdańskiej– na terenie Mierzei Wiślanej. Od północnej części Krynica Morska oblewana jest przez wody Morza Bałtyckiego, jej południowy brzeg graniczy zaś z Zalewem Wiślanym. Na walory turystyczne tego miejsca wpływa także przyroda. Występujące tu lasy sosnowo-bukowe nadają terenom Krynicy Morskiej niepowtarzalny charakter przyrodniczy.
- 1. Klimat
Ogromnym walorem przyciągający każdego lata turystów jest także klimat. Czyste, bogate w cenny jod powietrze to z pewnością duża zaleta tego miejsca- staje się odskoczną zwłaszcza dla tych osób, które na co dzień żyją w pośpiechu i zgiełku miejskich, przemysłowych aglomeracji. Nietypowy obrazem geograficzny tworzą także wzniesienia wydmowe i szerokie piaszczyste plaże z aksamitnym piaskiem, po którym spacer gołymi stopami ma prawdziwą, konwencjonalną moc leczniczą i relaksującą. Na szczególną uwagę w Krynicy Morskiej zasługują również wody Zalewu Wiślanego, które stwarzają fenomenalne warunki dla żeglarzy oraz wędkarzy Bogactwo flory i fauny sprawia, że Krynica Morska pozwoli nam na obcowanie z prawdziwą naturą, której w wielu częściach naszego kraju po prostu brakuje.
-2. Rezerwat Buków
Wartym odwiedzenia miejscem jest z pewnością Rezerwat Buków, w którym bogactwo w szczególności świata zwierzęcego jest bardzo widoczne. Bardzo często ścieżki Krynicy Morskiej prowadzą w tereny dzikie i dziewicze- miejsca, w których człowiek może pobyć sam i usłyszeć własne myśli. Nie tylko jednak walory geograficzno-przyrodnicze wpływają na popularność tego pomorskiego kurortu. Miasto oferuje swoim gościom wiele różnorakich atrakcji. Ogromną zaletą Krynicy Morskiej jest fakt, że tak naprawdę forma w jakiej można spędzić tam urlop nie jest dedykowana tylko i wyłącznie do konkretnie sprecyzowanej grupy osób. W tym mieście tak naprawdę każdy może znaleźć coś dla siebie. Dla wszystkich lubiących aktywny wypoczynek, ciekawą alternatywą może okazać się wypożyczalnia sprzętu wodnego. Krynica Morska może zabrać turystę w podróż pokazującą starą zabudowę miasta, której budynki tworzą zespół zabytkowych pensjonatów i willi.
-3. Latarnia morska
Warto udać się także do Latarni Morskiej, która w całości udostępniona jest do zwiedzenia. Wielu turystów odwiedzających Krynice Morską, udaje się na morskie wyprawy statkiem, który zabrać ich może na przykład w kierunku Elbląga czy też Fromborka. Krynia Morska to także idealne miejsce pod względem uzdrowiskowym. Znajdują się tutaj cenne wody borowe, jodkowe, bromkowe czy też hipotermalne, które w fenomenalny sposób nadają się do różnorodnych celów leczniczych. Takie bogactwo Krynicy Morskiej to jej kolejna, niewątpliwa zaleta
-4. Popłynąć statkiem do Fromborka
Frombork leży w północno – zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, w powiecie braniewskim. Usytuowany jest nad Zalewem Wiślanym na pograniczu Wysoczyzny Elbląskiej i Niziny Warmińskiej. Otoczenie bezpośrednie stanowią gminy: Braniewo, Płoskinia, Młynary i Tolkmicko.Przez teren gminy przebiega m. in. droga krajowa nr 22 Elbląg – Kaliningrad. Dzięki portowi i żegludze Frombork dysponuje połączeniem wodnym zarówno z Krynicą Morską i Elblągiem, jak i Rosją (Kaliningrad).Frombork, zwany „klejnotem Warmii”, był miejscem pracy, życia i śmierci Mikołaja Kopernika. Znaczna część atrakcji turystycznych Fromborka wynika z jego historii.
-5.Odwiedź Gdańsk
Jest to miasto o ponad tysiącletniej historii, którego tożsamość na przestrzeni wieków kształtowała się pod wpływem różnych kultur. Gdańsk był ongiś również miastem królewskim i hanzeatyckim, posiadał prawo do czynnego uczestnictwie w akcie wyboru króla, w XVI w był najbogatszym w Rzeczypospolitej. Miasto było też ważnym ośrodkiem kulturalnym. Gdańsk uznawany jest za symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej oraz początku upadku komunizmu w Europie Środkowej. Na terenie miasta znajdują się liczne zabytki architektury, działa w nim wiele instytucji i placówek kulturalnych.
-6. Zamek wielkich mistrzów krzyżackich
Gotycka budowla wybudowana w latach 1274-1457 jest jedną z największych twierdz Europy średniowiecznej. Powierzchnia jaką zajmuje zamek malborski wynosi około 20ha. Składa się ona z trzech odrębnych członów: zamku niskiego, zamku średniego, zamku wysokiego. Budowla była siedzibą mistrzów Zakonu Krzyżackiego oraz stolicą Państwa Krzyżackiego w latach 1309-1457.
W latach 1457-1772 w twierdzy panowali wojewodowie malborscy. Zamkowe muzeum zostało utworzone w 1961 r., a w grudniu 1997 r. zamek został wpisany na listę UNESCO, czyli światowego dziedzictwa kulturowego. Podczas tych kilku stuleci zamek był zniszczony, odbudowany i przebudowywany. Budowla do dzisiejszego dnia doskonale została zachowana i stanowi ogromną atrakcję tej części Europy. Muzeum zamkowe otwarte jest dla zwiedzających od wtorku do niedzieli, natomiast tereny zamkowe możemy podziwiać siedem dni w tygodniu.
- 7. Jantar
Wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim, w gminie Stegna.
W sezonie letnim rybacko-rolnicza wieś Jantar staje się gwarnym letniskiem przyciągającym turystów i wczasowiczów swoim urokiem, klimatem i przyrodą. Piękna i czysta szeroka plaża w Jantarze przyciąga turystów z całej Polski i Świata. Co roku, zazwyczaj w sierpniu odbywają się tutaj Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu. Jej położenie geograficzne sprzyja organizacji atrakcyjnych wycieczek do Gdańska, Gdyni, Sopotu, Malborka, Fromborka, itp. Jadąc w kierunku Krynicy Morskiej znajdziemy się na terenach Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”.
-8. Akwarium Gdyńskie
Akwarium Gdyńskie (wcześniej Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni) zostało założone w 1973 roku. W 2003 roku obiektowi nadaną obecną nazwę. Tu można ciekawie i pożytecznie spędzić wolny czas całą rodziną. Na różnych wystawach można podziwiać eksponaty muzealne z dziedziny oceanografii oraz hydrobiologii. Najciekawszym elementem obiektu są oczywiście akwaria z przedstawicielami różnych organizmów słodkowodnych, jak i morskich. Dzięki pięknym okazom ryb i innych żyjątek wodnych młodzi odkrywcy mogą zdobywać wiedzę w sposób praktyczny i przede wszystkim ciekawy.
-9. Sopot
Miasto jest przepieknie ustuowane: z jednej strony otulone przez Trójmiejski Park Krajobrazowy a z drugiej otoczone piaszczystymi plażami Zatoki Gdańskiej. Sopockie obiekty rekreacyjno-wypoczynkowe rokrocznie odwiedzają setki tysięcy gości, przyjeżdżających tu przede wszystkim w sezonie letnim.Centrum kurortu przecina reprezentacyjna ulica Bohaterów Monte Cassino, potocznie zwana Monciakiem. To główny deptak uzdrowiska, całkowicie zamknięty dla ruchu drogowego. W parterach kamienic z przełomu XIX i XX wieku, ale także bardziej współczesnych obiektów, jak Krzywy Domek
-10. Sztutowo
Obóz Stutthof, który status „państwowego obozu koncentracyjnego” uzyskał dnia 7 stycznia 1942 r., faktycznie założony został w chwili wybuchu II wojny światowej, w dniu 2 września 1939 r. Usytuowany niedaleko wsi Stutthof, w obrębie Wolnego Miasta Gdańska, w pierwszej fazie swojego istnienia obóz Stutthof miał odegrać szczególną rolę w realizacji rozwiązania kwestii polskiej na terenie Pomorza Gdańskiego. To tu już od pierwszych dni wojny osadzano ocalałych z pogromów, jakie dokonywały specjalne grupy operacyjne policji bezpieczeństwa i służby bezpieczeństwa w (Einsatzgruppen der Sicherheitspolizei und Sicherheitsdienst) Polaków i Żydów, elementów zagrażających opanowaniu przez III Rzeszę Pomorza Gdańskiego, do których zaliczano także chorych psychicznie. Ich również objęto akcją zagłady, prowadzoną w ramach tzw. „akcji oczyszczania” (Säuberungsaktion).
-11. Wyspa Sobieszewska
Teren określany mianem Wyspy Sobieszewskiej to część pasa wydm nadmorskich zaliczanych do Mierzei Wiślanej, oddzielony od reszty świata korytem Martwej Wisły od południa, Wisłą Śmiałą od zachodu i Przekopem Wisły od wschodu. Wyspiarski charakter miejsce to uzyskało w XIX wieku, kiedy to najpierw w 1840 r. spiętrzone lodem wody Wisły przebiły się we wsi Górki przez wydmy, tworząc nowe ujście, zwane Przełomem, później nazwane Wisłą Śmiałą, a następnie kiedy w ostatnich latach XIX w. stworzono sztuczne ujście rzeki nazwane Przekopem Wisły.