UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Przewodnik Krynica Morska

          Północna część Polski proponuje swoim turystom naprawdę przepiękne miejsca. Ten region kraju okazuje się być szczególnie silnie odwiedzany w okresie letnim, kiedy wody morza bałtyckiego i piaszczyste plaże są alternatywą prawdziwego, błogiego wypoczynku. Jedną z miejscowości, którą śmiało uznać można za jeden z często wybieranych kurortów morskich, jest Krynica Morska. Miasto usytuowane jest w południowo-wschodniej części brzegu Zatoki Gdańskiej- na terenie Mierzei Wiślanej. Od północnej części Krynica Morska oblewana jest przez wody Morza Bałtyckiego, jej południowy brzeg graniczy zaś z Zalewem Wiślanym. Na walory turystyczne tego miejsca wpływa także przyroda. Występujące tu lasy sosnowo-bukowe nadają terenom Krynicy Morskiej niepowtarzalny charakter przyrodniczy.

         

          Ogromnym walorem przyciągający każdego lata turystów jest także klimat. Czyste, bogate w cenny jod powietrze to z pewnością duża zaleta tego miejsca- staje się odskoczną zwłaszcza dla tych osób, które na co dzień żyją w pośpiechu i zgiełku miejskich, przemysłowych aglomeracji. Nietypowy obrazem geograficzny tworzą także wzniesienia wydmowe i szerokie piaszczyste plaże z aksamitnym piaskiem, po którym spacer gołymi stopami  ma prawdziwą, konwencjonalną moc leczniczą i relaksującą. Na szczególną uwagę w Krynicy Morskiej zasługują również wody Zalewu Wiślanego, które stwarzają fenomenalne warunki dla żeglarzy oraz wędkarzy Bogactwo flory i fauny sprawia, że Krynica Morska pozwoli nam na obcowanie z prawdziwą naturą, której w wielu częściach naszego kraju po prostu brakuje.

         

          Wartym odwiedzenia miejscem jest z pewnością Rezerwat Buków, w którym bogactwo w szczególności świata zwierzęcego jest bardzo widoczne. Bardzo często ścieżki Krynicy Morskiej prowadzą w tereny dzikie i dziewicze- miejsca, w których człowiek może pobyć sam i usłyszeć własne myśli. Nie tylko jednak walory geograficzno-przyrodnicze wpływają na popularność tego pomorskiego kurortu. Miasto oferuje swoim gościom wiele różnorakich atrakcji. Ogromną zaletą Krynicy Morskiej jest fakt, że tak naprawdę forma w jakiej można spędzić tam urlop nie jest dedykowana tylko i wyłącznie do konkretnie sprecyzowanej grupy osób. W tym mieście tak naprawdę każdy może znaleźć coś dla siebie. Dla wszystkich lubiących aktywny wypoczynek, ciekawą alternatywą może okazać się wypożyczalnia sprzętu wodnego. Krynica Morska może zabrać turystę w podróż pokazującą starą zabudowę miasta, której budynki tworzą zespół zabytkowych pensjonatów i willi.

         

          Warto udać się także do Latarni Morskiej, która w całości udostępniona jest do zwiedzenia. Wielu turystów odwiedzających Krynice Morską, udaje się na morskie wyprawy statkiem, który zabrać ich może na przykład w kierunku Elbląga  czy też Fromborka. Krynia Morska to także idealne miejsce pod względem uzdrowiskowym. Znajdują się tutaj cenne wody borowe, jodkowe, bromkowe czy też  hipotermalne, które w fenomenalny sposób nadają się do różnorodnych celów leczniczych. Takie bogactwo Krynicy Morskiej to jej kolejna, niewątpliwa zaleta

 

Popłynąć statkiem do Fromborkafrombork

Frombork leży w północno - zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, w powiecie braniewskim. Usytuowany jest nad Zalewem Wiślanym na pograniczu Wysoczyzny Elbląskiej i Niziny Warmińskiej. Otoczenie bezpośrednie stanowią gminy: Braniewo, Płoskinia, Młynary i Tolkmicko.Przez teren gminy przebiega m. in. droga krajowa nr 22 Elbląg - Kaliningrad. Dzięki portowi i żegludze Frombork dysponuje połączeniem wodnym zarówno z Krynicą Morską i Elblągiem, jak i Rosją (Kaliningrad).Frombork, zwany "klejnotem Warmii", był miejscem pracy, życia i śmierci Mikołaja Kopernika. Znaczna część atrakcji turystycznych Fromborka wynika z jego historii.

Odwiedzić Gdańsk

indeksJest to miasto o ponad tysiącletniej historii, którego tożsamość na przestrzeni wieków kształtowała się pod wpływem różnych kultur. Gdańsk był ongiś również miastem królewskim i hanzeatyckim, posiadał prawo do czynnego uczestnictwie w akcie wyboru króla, w XVI w był najbogatszym w Rzeczypospolitej. Miasto było też ważnym ośrodkiem kulturalnym. Gdańsk uznawany jest za symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej oraz początku upadku komunizmu w Europie Środkowej. Na terenie miasta znajdują się liczne zabytki architektury, działa w nim wiele instytucji i placówek kulturalnych.

 

Zamek wielkich mistrzów krzyżackich

Gotycka budowla wybudowana w latach 1274-1457 jest jedną z największych twierdz Europy średniowiecznej. Powierzchnia jaką zajmuje zamek malborski wynosi około 20ha. Składa się ona z trzech odrębnych członów: zamku niskiego, zamku średniego, zamku wysokiego. Budowla była siedzibą mistrzów Zakonu Krzyżackiego oraz stolicą Państwa Krzyżackiego w latach 1309-1457.

zamekW latach 1457-1772 w twierdzy panowali wojewodowie malborscy. Zamkowe muzeum zostało utworzone w 1961 r., a w grudniu 1997 r. zamek został wpisany na listę UNESCO, czyli światowego dziedzictwa kulturowego. Podczas tych kilku stuleci zamek był zniszczony, odbudowany i przebudowywany. Budowla do dzisiejszego dnia doskonale została zachowana i stanowi ogromną atrakcję tej części Europy. Muzeum zamkowe otwarte jest dla zwiedzających od wtorku do niedzieli, natomiast tereny zamkowe możemy podziwiać siedem dni w tygodniu.

Jantar

jantar

Wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim, w gminie Stegna.
W sezonie letnim rybacko-rolnicza wieś Jantar staje się gwarnym letniskiem przyciągającym turystów i wczasowiczów swoim urokiem, klimatem i przyrodą. Piękna i czysta szeroka plaża w Jantarze przyciąga turystów z całej Polski i Świata. Co roku, zazwyczaj w sierpniu odbywają się tutaj Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu. Jej położenie geograficzne sprzyja organizacji atrakcyjnych wycieczek do Gdańska, Gdyni, Sopotu, Malborka, Fromborka, itp. Jadąc w kierunku Krynicy Morskiej znajdziemy się na terenach Parku Krajobrazowego "Mierzeja Wiślana".

 

Akwarium Gdyńskie

akwarium gdynia 01Akwarium Gdyńskie (wcześniej  Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni) zostało założone w 1973 roku. W 2003 roku obiektowi nadaną obecną nazwę. Tu można ciekawie i pożytecznie spędzić wolny czas całą rodziną. Na różnych wystawach można podziwiać eksponaty muzealne z dziedziny oceanografii oraz hydrobiologii. Najciekawszym elementem obiektu są oczywiście akwaria z przedstawicielami różnych organizmów słodkowodnych, jak i morskich. Dzięki pięknym okazom ryb i innych żyjątek wodnych młodzi odkrywcy mogą zdobywać wiedzę w sposób praktyczny i przede wszystkim ciekawy.

Sopot

1624 Sopot krzywy dom krMiasto jest przepieknie ustuowane: z jednej strony otulone przez Trójmiejski Park Krajobrazowy a z drugiej otoczone piaszczystymi plażami Zatoki Gdańskiej. Sopockie obiekty rekreacyjno-wypoczynkowe rokrocznie odwiedzają setki tysięcy gości, przyjeżdżających tu przede wszystkim w sezonie letnim.Centrum kurortu przecina reprezentacyjna ulica Bohaterów Monte Cassino, potocznie zwana Monciakiem. To główny deptak uzdrowiska, całkowicie zamknięty dla ruchu drogowego. W parterach kamienic z przełomu XIX i XX wieku, ale także bardziej współczesnych obiektów, jak Krzywy Domek

 

Sztutowo

muzeumObóz Stutthof, który status „państwowego obozu koncentracyjnego” uzyskał dnia 7 stycznia 1942 r., faktycznie założony został w chwili wybuchu II wojny światowej, w dniu 2 września 1939 r. Usytuowany niedaleko wsi Stutthof, w obrębie Wolnego Miasta Gdańska, w pierwszej fazie swojego istnienia obóz Stutthof miał odegrać szczególną rolę w realizacji rozwiązania kwestii polskiej na terenie Pomorza Gdańskiego. To tu już od pierwszych dni wojny osadzano ocalałych z pogromów, jakie dokonywały specjalne grupy operacyjne policji bezpieczeństwa i służby bezpieczeństwa w (Einsatzgruppen der Sicherheitspolizei und Sicherheitsdienst) Polaków i Żydów, elementów zagrażających opanowaniu przez III Rzeszę Pomorza Gdańskiego, do których zaliczano także chorych psychicznie. Ich również objęto akcją zagłady, prowadzoną w ramach tzw. „akcji oczyszczania” (Säuberungsaktion).

Wyspa Sobieszewska

ptasi raj1 400Teren określany mianem Wyspy Sobieszewskiej to część pasa wydm nadmorskich zaliczanych do Mierzei Wiślanej, oddzielony od reszty świata korytem Martwej Wisły od południa, Wisłą Śmiałą od zachodu i Przekopem Wisły od wschodu. Wyspiarski charakter miejsce to uzyskało w XIX wieku, kiedy to najpierw w 1840 r. spiętrzone lodem wody Wisły przebiły się we wsi Górki przez wydmy, tworząc nowe ujście, zwane Przełomem, później nazwane Wisłą Śmiałą, a następnie kiedy w ostatnich latach XIX w. stworzono sztuczne ujście rzeki nazwane Przekopem Wisły.

 

Ośrodek Turystyczno Wypoczynkowy
Służba Dziecku

82-120 Krynica Morska,

ul. Sienkiewicza 5

tel. +48 (55) 247-61-93
kom. +48 602-61-79-81

Początek strony